Nowości

Może się okazać, że nie mamy w ogóle pomysłu na to, jak powinny wyglądać wnętrza naszego domu. Podoba nam się tyle różnych pomysłów, a jak mamy jakiś wybrać i zastosować u siebie, to nagle nie bardzo wiemy który i okazuje się, że to wszystko wcale nie jest tak proste, jak pierwotnie nam się wydawało, a co się z tym wiąże, nie jest też bezstresowe.

 

Wynajmijmy ekspertów

 

Na szczęście możemy wynająć tutaj ekspertów, którzy będą potrafili nam doradzić, jakie rozwiązania najlepiej mogą się sprawdzić w naszym domu. Może się okazać, że dzięki ich pomysłom, nawet mała przestrzeń, będzie wydawała się znacznie większa, a fakt że wszystko będzie miało swoje odpowiednie miejsce, sprawi że naprawdę dobrze będziemy się czuli w tych pomieszczeniach i chętnie będziemy w nich przebywali.

 

Na początku rysunki

 

Oczywiście to nie jest tak, że taki architekt wejdzie, zrobi wszystko co trzeba, a my efekt końcowy zobaczymy dopiero po wszystkim. Nie, najpierw zostaną wykonane odpowiednie rysunki, na których będziemy mogli zobaczyć umiejscowienie szaf i wszystkich innych mebli. Dopiero kiedy zatwierdzimy takie rysunki, przystąpi on do realizacji swojego pomysłu, a my będziemy przez cały czas spokojni o to, że faktycznie ten pomysł nam się spodoba.

 

Warto pamiętać, że architekci mają sporo doświadczenia w tego typu sprawach, do tego znają rozwiązania, których my możemy nie znać, a to oznacza, że są w stanie nam zaproponować takie aranżacje wnętrz, w których będziemy się dobrze czuli, mimo upływu kolejnych lat.

Jak zostać Architektem…

Kończąc architekturę należy podjąć także decyzję, co zamierzamy zrobić z wiedzą, którą zdobyliśmy. Architekt może wykonywać różne prace w obrębie swojego zawodu. Po pierwsze może zająć się typowo projektowaniem budynków, konstrukcji, czy przestrzeni publicznych. Dążąc do wysokiej pozycji zawodowej dobrze jest wybrać jakiś typ budowli (konstrukcji), by stać się ekspertem w projektowaniu na tym polu. Architekt projektując musi zadbać o potrzeby klientów, bezpieczeństwo i komfort użytkowania zaprojektowanej przestrzeni. Poza tym na etapie powstawania obiektu architekt musi aktywnie włączyć się w cały proces. Oznacza to czuwanie nad wykonawcami i sprawdzanie, czy projekt realizowany jest zgodnie z wytycznymi oraz harmonogramem, a także czy materiały używane przez wykonawcę projektu są odpowiednie. Po drugie architekt może skupić się wyłącznie na kreśleniu projektów. To twórcza praca polegająca na tworzeniu planów osiedli, budynków, mostów, itd. Praca zazwyczaj wykonywana jest pod nadzorem bardziej doświadczonych osób. Wymaga ona znajomości programów komputerowych i zasad rysunku. Taka ścieżka kariery dostępna jest już po studiach inżynierskich. Menedżer projektu to kolejna odsłona pracy architekta. Jego praca polega na nadzorowaniu fazy realizacji projektu. Taki architekt podejmuje decyzje dotyczące zmian w projekcie, zmian materiałów, harmonogramu, a czasami nawet budżetu. Aby zostać menedżerem projektu niezbędne jest długoletnie doświadczenie w branży. Architekt krajobrazu to następna specjalizacja, którą może obrać osoba która ukończyła studia na kierunku architektura. Chociaż istnieje osobny kierunek studiów (architektura krajobrazu) nic nie stoi na przeszkodzie by „zwykły” architekt zajął się projektowaniem zewnętrznych przestrzeni takich jak: parki, boiska, aleje spacerowe. W swojej pracy architekt krajobrazu decyduje m.in. o umieszczeniu odpowiednio dobranych roślin, zastosowaniu różnych nawierzchni, oraz ustawieniu tzw. „małej architektury”. Własne biuro architektoniczne, to także jedna z możliwości realizowania osobistej ścieżki kariery. Jednak zamin będzie można rozpocząć pracę jako samodzielny architekt, czy to we własnym biurze, czy u kogoś, należy odbyć staż w istniejącym już biurze architektonicznym oraz zdać egzamin zawodowy i stać się członkiem Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Koszt egzaminu to obecnie 800 zł. Najtrudniejszym etapem dostępu do zawodu architekta wydaje się obecnie być wolne miejsce na stażu lub praktyce w biurze architektonicznym. Chętnych do wykonywania zawodu jest więcej niż ofert praktyk, poza tym często są one nisko płatne lub nawet darmowe, więc przynajmniej dwa lata po studiach (tyle minimum trwa obowiązkowa praktyka) nie można za bardzo liczyć na zarobki pozwalające na samodzielne utrzymywanie się tylko z pracy architekta, choć oczywiście istnieją wyjątki.

2 thoughts on “Mogą nam zaprojektować nasze wnętrza

  1. Jagoda pisze:

    My skorzystaliśmy z takiej kompleksowej usługi.

  2. Marian pisze:

    U nas też wszystkim zajął się architekt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share Article: