Nowości

Ogrody wertykalne we wnętrzach stają się coraz popularniejsze. Wielu architektów wnętrz włącza takie zielone ściany do swoich projektów.  Ogród wertykalny to nic innego, jak pionowa powierzchnia obsadzona żywymi roślinami.

Ogrody wertykalne, określane również jako zielone ściany to wyjątkowo atrakcyjny sposób na zagospodarowanie ścian zewnętrznych budynków miejskich, jak i tych, które znajdują się w budynkach firm, instytucji oraz w naszych prywatnych mieszkaniach. Wielkość takiej zielonej ściany „szyta” jest na miarę powierzchni, jaką dysponujemy.

Gdzie założyć ogród wertykalny?

W mieszkaniu, domu czy biurze ogród wertykalny najlepiej założyć na ścianie naprzeciw okna skierowanego na zachód lub południe. W tych miejscach panują zazwyczaj dobre warunki świetlne dla roślin. Pamiętajmy, że ściana, na której planujemy założenie ogrodu wertykalnego powinna być wytrzymała na obciążenia (nie może to być cienka ścianka działowa) – 1m2 ogrodu wertykalnego może ważyć od kilkunastu do kilkudziesięciu kilogramów. Ogród wertykalny warto umiejscowić w pobliżu źródła wody. Ułatwi to podlewanie roślin.

Dzięki zastosowaniu specjalnych urządzeń, materiałów – zwykle tego typu konstrukcje są łatwe w utrzymaniu, a rośliny nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji (posiadają system nawadniania, nawożenia itp., który działa automatycznie lub steruje się nim manualnie).

Jakie gatunki roślin nadają się do ogrodu wertykalnego?

W ogrodach wertykalnych warto posadzić gatunki o pokroju płożącym, takie jak:

  • bluszcz pospolity,
  • epipremnum złociste,
  • cissus rombolistny,
  • figowiec pnący,
  • filodendron pnący,
  • pasiatka zwisła,
  • syngonium (zroślicha).

Inną grupą roślin znakomicie sprawdzająca się w ogrodach wertykularnych są rośliny ananasowate:

  • echmea wstęgowata,
  • guzmania,
  • frizea lśniąca,
  • skrytokwiat,
  • ananas.

Dobrym wyborem są także paprocie domowe:

  • adiantum,
  • nefrolepis,
  • zanokcica,
  • platycerium (czyli łosie rogi).

Do innych gatunków wykorzystywanych w założeniach wertykalnych należą:

  • maranty,
  • skrzydłokwiaty (szczególnie odmiany miniaturowe),
  • zielistki,
  • a także epifity, a szczególnie różne gatunki storczyków.

W ogrodach wertykalnych można tez sadzić rośliny osiągające większe rozmiary, takie jak krotony, monstery czy draceny, ale należy pamiętać, że po kilku latach zajdzie konieczność ich wymiany, ponieważ będą zbyt duże.

Zielone ściany w środku, w pomieszczeniach bardzo pozytywnie wpływają na powietrze wewnątrz budynku. Powietrze jest ujemnie zjonizowane, nawilżone, a odpowiednio dobrane gatunki roślin potrafią neutralizować niebezpieczne dla zdrowia substancje lotne. Kolejną zaletą ogrodów wertykalnych jest oszczędność miejsca, dzięki temu, że w ogóle nie zajmują powierzchni użytkowej.

Gdzie zamówić ogrody wertykalne?

Jeżeli masz pytania lub jesteś zainteresowany wdrożeniem ogrodów u siebie w domu, wejdź na stronę biura projektowego, które specjalizuje się w zielonych ścianach i na co dzień buduje ogrody wertykalne.

 

Jak zostać Architektem…

Aby zostać architektem i projektować należy ukończyć studia na kierunku architektura i urbanistyka na jednej z polskich politechnik. Studia przygotowują do twórczej pracy projektowej – uczą jak kształtować przestrzeń, zaczynając od małych form użytkowych, poprzez budynki o zróżnicowanej funkcji, zespoły urbanistyczne, aż po zagospodarowanie przestrzeni miejskich oraz terenów wiejskich. Studia te są przeznaczone szczególnie dla osób uzdolnionych w zakresie rysunku i plastyki, z predyspozycjami do nauk technicznych.

Egzamin na architekturę jest praktyczno-teoretyczny.

Przygotowując się do niego warto udać się na odpowiedni kurs rysunku. Sam egzamin sprawdza uzdolnienia praktyczne, a więc umiejętności rysunku odręcznego i z wyobraźni przestrzennej. Wreszcie kandydaci przechodzą konkurs - zwykle z matematyki, ale czasem również z języka polskiego i obcego. Samo ukończenie studiów nie daje jednak samodzielności zawodowej. Aby zdobyć uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej należy po pierwsze - mieć ukończone studia wyższe w dziedzinie architektury.

Potem trzeba odbyć 3-letnią praktykę

(1 rok na budowie i 2 lata w pracowni), potwierdzoną w specjalnym dzienniku praktyk wydawanym przez organ samorządu zawodowego (tutaj: Izbę Architektów Rzeczypospolitej Polskiej). Dopiero wówczas można zdawać egzamin, którego pozytywny wynik oznacza uzyskanie uprawnień. Egzaminy są przeprowadzane przez okręgowe izby. Egzamin składa się z części pisemnej (test ze znajomości Prawa budowlanego, Warunków Technicznych, obowiązujących norm, KPA itd.) i ustnej. Architekt, który otrzymał uprawnienia budowlane musi zapisać się do właściwej izby architektów i opłacać comiesięczną składkę członkowską (jej obecna wysokość to 65 zł). Członkostwo w samorządzie zawodowym jest obowiązkowe dla osób, które chcą samodzielnie wykonywać funkcje techniczne w budownictwie..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share Article: