Nowości

ROBYG – jeden z największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce i zarazem jedyny polski deweloper w Europejskim Pakcie na rzecz Klimatu – opublikował raport ESG za 2021 rok. 54% energii elektrycznej zasilającej budowy pochodzi z odnawialnych źródeł energii, 80% osiedli ROBYG zgodnych z ideą
15-minutowego miasta, 100% podwykonawców z Polski, a kobiety mają 58% udziału w kadrze kierowniczej – to tylko kilka wniosków z raportu przygotowanego według wytycznych Global Reporting Initiative (GRI), stanowiących wzorzec raportowania odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju dla firm.

Z satysfakcją prezentujemy pierwszy raport ESG Grupy Kapitałowej ROBYG pokazujący nasze cele, założenia oraz aktywności w obszarach związanych ze środowiskiem, społeczeństwem oraz ładem korporacyjnym. Budownictwo to dla nas część procesu tworzenia nowych społeczności, w który jesteśmy zaangażowani już od 20 lat. Naszą ambicją jest bycie deweloperem mile widzianym i cenionym przez sąsiadów oraz lokalne społeczności, a przy tym pracodawcą pierwszego wyboru w sektorze budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Wierzymy, że działając w sposób zrównoważony, jednocześnie spełniamy oczekiwania naszych partnerów, łącząc sukces finansowy z aktywnościami na rzecz mieszkańców i ich otoczeniamówi Eyal Keltsh, Wiceprezes Zarządu ROBYG S.A.

Z troską o planetę

By walczyć ze zmianami klimatu oraz ograniczyć uciążliwości spowodowane miejskimi wyspami ciepła, ROBYG jako pierwszy na rynku opracował standard wykonania budynków zwany „Zielonym Standardem ROBYG”, czyli wprowadzanie minimum 5 niskoemisyjnych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań na osiedlach.  Jednym z elementów standardu jest zapewnianie budynkom wybudowanym przez dewelopera zielonej energii dla części wspólnych jak korytarze, windy czy hale garażowe poprzez montaż paneli fotowoltaicznych, które w 2021 r. zajmowały już powierzchnię 2625 m2.

Branża budowlana odpowiedzialna jest za około 38% emisji gazów cieplarnianych na świecie, a więc znacznie wpływa na ocieplanie klimatu. Czujemy związaną z tym odpowiedzialność. W ROBYG jesteśmy przekonani, że mamy w swoich rękach realny wpływ na los przyszłych pokoleń. Potwierdzeniem zaangażowania naszej firmy w walkę z zmianami klimatu jest m.in. przejście w procesach budowalnych na „zieloną” energię. W 2021r. aż 54% energii zasilającej nasze budowy pochodziło z źródeł odnawialnych. Naszą ambicją jest osiągniecie poziomu 100% już w 2024r.mówi Anna Wojciechowska, Head of ESG z ROBYG.

Bardzo ważnym, ekologicznym aspektem w działalności ROBYG jest kwestia gospodarki wodnej i małej retencji. Już dzisiaj na osiedlach ROBYG funkcjonuje 2500 m2 ogrodów deszczowych. W 2021 r. aż 72% osiedli ROBYG zawierało elementy chroniące bioróżnorodność takie jak łąki kwietne, domy dla owadów czy ptaków, budki lęgowe, zielone dachy.

Celem Spółki jest również urzeczywistnienie koncepcji 15-minutowych miast, czyli zapewnieniu mieszkańcom dostępu do realizacji najważniejszych potrzeb w ciągu 15 minut od wyjścia z domu. Na koniec 2021 r. 80% projektów ROBYG było zgodnych z tą ideą. Dzięki tej inicjatywie zwiększać będzie się nie tylko poziom zadowolenia mieszkańców, ale dzięki ruchowi fizycznemu i spacerom poprawie ulegnie również ich stan zdrowia, a emisje CO2 wynikające z korzystania z samochodów będą malały.

Wsparcie dla otoczenia 

W ROBYG kobiety są siłą, aż 69% pracowników ROBYG to kobiety. Stanowią one aż 58% kadry zarządzającej a luka płacowa w Spółce wynosi zaledwie 3% – czyli znacznie poniżej średniej europejskiej. W swojej strategii ESG ROBYG zobowiązał się, że do końca 2025r. kobiety w Zarządzie i Radzie Nadzorczej ROBYG S.A. będą stanowiły co najmniej 30%.

Duża część pierwszego raportu ESG Grupy ROBYG poświęcona jest bezpieczeństwu. W 2021 r. deweloper po raz kolejny zrealizował swój cel, przedstawiony również w strategii ESG, zero wypadków na budowach (ROBYG ZERO ACCIDENTS). Ponad to w raporcie zaprezentował działania w ramach BHP na budowach, jak również w biurach, a także wskazał jako istotny obszar ochrony zdrowia pracowników i klientów w trakcie pandemii.

Deweloper dba o społeczności lokalne w różnych wymiarach: poprzez działania charytatywne, sponsoringowe, zwiększania świadomości ekologicznej poprzez rozmaite akcje edukacyjne, ale także realizując inwestycje infrastrukturalne jak drogi publiczne czy sieci. 100% podwykonawców ROBYG to polskie firmy, najczęściej małe i średnie przedsiębiorstwa. 

Odpowiedzialność dla zrównoważonego biznesu

ROBYG chce nadal w jasny i przejrzysty sposób wyznaczać trendy na polskim rynku deweloperskim w zakresie ESG oraz wspierać krajową gospodarkę. Realizując postanowienia Strategii ESG, przystąpił w 2022 r. do inicjatywy UN Global Compact, Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu oraz podpisał Kartę Różnorodności.  Oznacza to działalność w zgodzie z 10 zasadami określonymi przez Global Compact i raportowanie postępów w tym zakresie. Firma oświadcza, że będzie kontynuować wsparcie realizacji tych zasad w praktyce biznesowej i innych obszarach działalności.

Więcej informacji znajduje się na stronie: https://esg.robyg.pl/#raport-esg

Jak zostać Architektem…

Aby zostać architektem i projektować należy ukończyć studia na kierunku architektura i urbanistyka na jednej z polskich politechnik. Studia przygotowują do twórczej pracy projektowej – uczą jak kształtować przestrzeń, zaczynając od małych form użytkowych, poprzez budynki o zróżnicowanej funkcji, zespoły urbanistyczne, aż po zagospodarowanie przestrzeni miejskich oraz terenów wiejskich. Studia te są przeznaczone szczególnie dla osób uzdolnionych w zakresie rysunku i plastyki, z predyspozycjami do nauk technicznych.

Egzamin na architekturę jest praktyczno-teoretyczny.

Przygotowując się do niego warto udać się na odpowiedni kurs rysunku. Sam egzamin sprawdza uzdolnienia praktyczne, a więc umiejętności rysunku odręcznego i z wyobraźni przestrzennej. Wreszcie kandydaci przechodzą konkurs - zwykle z matematyki, ale czasem również z języka polskiego i obcego. Samo ukończenie studiów nie daje jednak samodzielności zawodowej. Aby zdobyć uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej należy po pierwsze - mieć ukończone studia wyższe w dziedzinie architektury.

Potem trzeba odbyć 3-letnią praktykę

(1 rok na budowie i 2 lata w pracowni), potwierdzoną w specjalnym dzienniku praktyk wydawanym przez organ samorządu zawodowego (tutaj: Izbę Architektów Rzeczypospolitej Polskiej). Dopiero wówczas można zdawać egzamin, którego pozytywny wynik oznacza uzyskanie uprawnień. Egzaminy są przeprowadzane przez okręgowe izby. Egzamin składa się z części pisemnej (test ze znajomości Prawa budowlanego, Warunków Technicznych, obowiązujących norm, KPA itd.) i ustnej. Architekt, który otrzymał uprawnienia budowlane musi zapisać się do właściwej izby architektów i opłacać comiesięczną składkę członkowską (jej obecna wysokość to 65 zł). Członkostwo w samorządzie zawodowym jest obowiązkowe dla osób, które chcą samodzielnie wykonywać funkcje techniczne w budownictwie..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share Article: