Nowości

ROBYG – jeden z największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce i zarazem jedyny polski deweloper w Europejskim Pakcie na rzecz Klimatu – opublikował raport ESG za 2021 rok. 54% energii elektrycznej zasilającej budowy pochodzi z odnawialnych źródeł energii, 80% osiedli ROBYG zgodnych z ideą
15-minutowego miasta, 100% podwykonawców z Polski, a kobiety mają 58% udziału w kadrze kierowniczej – to tylko kilka wniosków z raportu przygotowanego według wytycznych Global Reporting Initiative (GRI), stanowiących wzorzec raportowania odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju dla firm.

Z satysfakcją prezentujemy pierwszy raport ESG Grupy Kapitałowej ROBYG pokazujący nasze cele, założenia oraz aktywności w obszarach związanych ze środowiskiem, społeczeństwem oraz ładem korporacyjnym. Budownictwo to dla nas część procesu tworzenia nowych społeczności, w który jesteśmy zaangażowani już od 20 lat. Naszą ambicją jest bycie deweloperem mile widzianym i cenionym przez sąsiadów oraz lokalne społeczności, a przy tym pracodawcą pierwszego wyboru w sektorze budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Wierzymy, że działając w sposób zrównoważony, jednocześnie spełniamy oczekiwania naszych partnerów, łącząc sukces finansowy z aktywnościami na rzecz mieszkańców i ich otoczeniamówi Eyal Keltsh, Wiceprezes Zarządu ROBYG S.A.

Z troską o planetę

By walczyć ze zmianami klimatu oraz ograniczyć uciążliwości spowodowane miejskimi wyspami ciepła, ROBYG jako pierwszy na rynku opracował standard wykonania budynków zwany „Zielonym Standardem ROBYG”, czyli wprowadzanie minimum 5 niskoemisyjnych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań na osiedlach.  Jednym z elementów standardu jest zapewnianie budynkom wybudowanym przez dewelopera zielonej energii dla części wspólnych jak korytarze, windy czy hale garażowe poprzez montaż paneli fotowoltaicznych, które w 2021 r. zajmowały już powierzchnię 2625 m2.

Branża budowlana odpowiedzialna jest za około 38% emisji gazów cieplarnianych na świecie, a więc znacznie wpływa na ocieplanie klimatu. Czujemy związaną z tym odpowiedzialność. W ROBYG jesteśmy przekonani, że mamy w swoich rękach realny wpływ na los przyszłych pokoleń. Potwierdzeniem zaangażowania naszej firmy w walkę z zmianami klimatu jest m.in. przejście w procesach budowalnych na „zieloną” energię. W 2021r. aż 54% energii zasilającej nasze budowy pochodziło z źródeł odnawialnych. Naszą ambicją jest osiągniecie poziomu 100% już w 2024r.mówi Anna Wojciechowska, Head of ESG z ROBYG.

Bardzo ważnym, ekologicznym aspektem w działalności ROBYG jest kwestia gospodarki wodnej i małej retencji. Już dzisiaj na osiedlach ROBYG funkcjonuje 2500 m2 ogrodów deszczowych. W 2021 r. aż 72% osiedli ROBYG zawierało elementy chroniące bioróżnorodność takie jak łąki kwietne, domy dla owadów czy ptaków, budki lęgowe, zielone dachy.

Celem Spółki jest również urzeczywistnienie koncepcji 15-minutowych miast, czyli zapewnieniu mieszkańcom dostępu do realizacji najważniejszych potrzeb w ciągu 15 minut od wyjścia z domu. Na koniec 2021 r. 80% projektów ROBYG było zgodnych z tą ideą. Dzięki tej inicjatywie zwiększać będzie się nie tylko poziom zadowolenia mieszkańców, ale dzięki ruchowi fizycznemu i spacerom poprawie ulegnie również ich stan zdrowia, a emisje CO2 wynikające z korzystania z samochodów będą malały.

Wsparcie dla otoczenia 

W ROBYG kobiety są siłą, aż 69% pracowników ROBYG to kobiety. Stanowią one aż 58% kadry zarządzającej a luka płacowa w Spółce wynosi zaledwie 3% – czyli znacznie poniżej średniej europejskiej. W swojej strategii ESG ROBYG zobowiązał się, że do końca 2025r. kobiety w Zarządzie i Radzie Nadzorczej ROBYG S.A. będą stanowiły co najmniej 30%.

Duża część pierwszego raportu ESG Grupy ROBYG poświęcona jest bezpieczeństwu. W 2021 r. deweloper po raz kolejny zrealizował swój cel, przedstawiony również w strategii ESG, zero wypadków na budowach (ROBYG ZERO ACCIDENTS). Ponad to w raporcie zaprezentował działania w ramach BHP na budowach, jak również w biurach, a także wskazał jako istotny obszar ochrony zdrowia pracowników i klientów w trakcie pandemii.

Deweloper dba o społeczności lokalne w różnych wymiarach: poprzez działania charytatywne, sponsoringowe, zwiększania świadomości ekologicznej poprzez rozmaite akcje edukacyjne, ale także realizując inwestycje infrastrukturalne jak drogi publiczne czy sieci. 100% podwykonawców ROBYG to polskie firmy, najczęściej małe i średnie przedsiębiorstwa. 

Odpowiedzialność dla zrównoważonego biznesu

ROBYG chce nadal w jasny i przejrzysty sposób wyznaczać trendy na polskim rynku deweloperskim w zakresie ESG oraz wspierać krajową gospodarkę. Realizując postanowienia Strategii ESG, przystąpił w 2022 r. do inicjatywy UN Global Compact, Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu oraz podpisał Kartę Różnorodności.  Oznacza to działalność w zgodzie z 10 zasadami określonymi przez Global Compact i raportowanie postępów w tym zakresie. Firma oświadcza, że będzie kontynuować wsparcie realizacji tych zasad w praktyce biznesowej i innych obszarach działalności.

Więcej informacji znajduje się na stronie: https://esg.robyg.pl/#raport-esg

Jak zostać Architektem…

Kończąc architekturę należy podjąć także decyzję, co zamierzamy zrobić z wiedzą, którą zdobyliśmy. Architekt może wykonywać różne prace w obrębie swojego zawodu. Po pierwsze może zająć się typowo projektowaniem budynków, konstrukcji, czy przestrzeni publicznych. Dążąc do wysokiej pozycji zawodowej dobrze jest wybrać jakiś typ budowli (konstrukcji), by stać się ekspertem w projektowaniu na tym polu. Architekt projektując musi zadbać o potrzeby klientów, bezpieczeństwo i komfort użytkowania zaprojektowanej przestrzeni. Poza tym na etapie powstawania obiektu architekt musi aktywnie włączyć się w cały proces. Oznacza to czuwanie nad wykonawcami i sprawdzanie, czy projekt realizowany jest zgodnie z wytycznymi oraz harmonogramem, a także czy materiały używane przez wykonawcę projektu są odpowiednie. Po drugie architekt może skupić się wyłącznie na kreśleniu projektów. To twórcza praca polegająca na tworzeniu planów osiedli, budynków, mostów, itd. Praca zazwyczaj wykonywana jest pod nadzorem bardziej doświadczonych osób. Wymaga ona znajomości programów komputerowych i zasad rysunku. Taka ścieżka kariery dostępna jest już po studiach inżynierskich. Menedżer projektu to kolejna odsłona pracy architekta. Jego praca polega na nadzorowaniu fazy realizacji projektu. Taki architekt podejmuje decyzje dotyczące zmian w projekcie, zmian materiałów, harmonogramu, a czasami nawet budżetu. Aby zostać menedżerem projektu niezbędne jest długoletnie doświadczenie w branży. Architekt krajobrazu to następna specjalizacja, którą może obrać osoba która ukończyła studia na kierunku architektura. Chociaż istnieje osobny kierunek studiów (architektura krajobrazu) nic nie stoi na przeszkodzie by „zwykły” architekt zajął się projektowaniem zewnętrznych przestrzeni takich jak: parki, boiska, aleje spacerowe. W swojej pracy architekt krajobrazu decyduje m.in. o umieszczeniu odpowiednio dobranych roślin, zastosowaniu różnych nawierzchni, oraz ustawieniu tzw. „małej architektury”. Własne biuro architektoniczne, to także jedna z możliwości realizowania osobistej ścieżki kariery. Jednak zamin będzie można rozpocząć pracę jako samodzielny architekt, czy to we własnym biurze, czy u kogoś, należy odbyć staż w istniejącym już biurze architektonicznym oraz zdać egzamin zawodowy i stać się członkiem Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Koszt egzaminu to obecnie 800 zł. Najtrudniejszym etapem dostępu do zawodu architekta wydaje się obecnie być wolne miejsce na stażu lub praktyce w biurze architektonicznym. Chętnych do wykonywania zawodu jest więcej niż ofert praktyk, poza tym często są one nisko płatne lub nawet darmowe, więc przynajmniej dwa lata po studiach (tyle minimum trwa obowiązkowa praktyka) nie można za bardzo liczyć na zarobki pozwalające na samodzielne utrzymywanie się tylko z pracy architekta, choć oczywiście istnieją wyjątki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share Article: