Możemy znaleźć takich architektów, którzy będą zajmowali się tylko projektowaniem domów. Możemy też znaleźć takich, dla których najważniejsze będzie projektowanie wnętrz. A mamy szansę znaleźć także takich, którzy będą mogli się wszystkim zająć w kompleksowy sposób, dzięki czemu sami nie będziemy musieli się niczym martwić.
Najpierw projekt domu
W pierwszej kolejności powinniśmy zlecić wykonanie projektu domu, tak aby ta najważniejsza bryła była wymyślona. Będziemy mogli powiedzieć ile chcemy pokoi, czy dom ma być parterowy czy piętrowy, a także jak mają być rozmieszczone konkretne pomieszczenia. Im dokładniej opiszemy nasze oczekiwania, tym większa będzie szansa, że dom będzie się prezentował dokładnie tak jak powinien.
Co później?
Jeśli nie chcemy się sami zajmować aranżacją wnętrz, to w momencie gdy mamy już projekt domu, powinniśmy zlecić wykonanie projektu poszczególnych pomieszczeń. Tego, gdzie co powinno stać, w jaki sposób powinny być urządzone i jak wszystko rozplanować, tak aby cały dom był utrzymany w jednym stylu. Wówczas będziemy mieli pewność, że całość się idealnie ze sobą uzupełnia, a co się z tym wiąże, że wszystko wygląda bardzo przemyślanie i ciekawie.
Warto poszukać takich architektów, którzy zajmą się dla nas kompleksowo całą sprawą. Poczynając od zaprojektowania naszego domu, a kończąc na projektowaniu poszczególnych pomieszczeń. Wówczas sami nie będziemy musieli się niczym przejmować, a będziemy mieli pewność, że całość będzie się prezentowała perfekcyjnie.
Aby zostać architektem i projektować należy ukończyć studia na kierunku architektura i urbanistyka na jednej z polskich politechnik. Studia przygotowują do twórczej pracy projektowej â uczą jak kształtować przestrzeń, zaczynając od małych form użytkowych, poprzez budynki o zróżnicowanej funkcji, zespoły urbanistyczne, aż po zagospodarowanie przestrzeni miejskich oraz terenów wiejskich. Studia te są przeznaczone szczególnie dla osób uzdolnionych w zakresie rysunku i plastyki, z predyspozycjami do nauk technicznych.
Egzamin na architekturę jest praktyczno-teoretyczny.
Przygotowując się do niego warto udać się na odpowiedni kurs rysunku. Sam egzamin sprawdza uzdolnienia praktyczne, a więc umiejętności rysunku odręcznego i z wyobraźni przestrzennej. Wreszcie kandydaci przechodzą konkurs - zwykle z matematyki, ale czasem również z języka polskiego i obcego.
Samo ukończenie studiów nie daje jednak samodzielności zawodowej. Aby zdobyć uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej należy po pierwsze - mieć ukończone studia wyższe w dziedzinie architektury.
Potem trzeba odbyć 3-letnią praktykę
(1 rok na budowie i 2 lata w pracowni), potwierdzoną w specjalnym dzienniku praktyk wydawanym przez organ samorządu zawodowego (tutaj: Izbę Architektów Rzeczypospolitej Polskiej). Dopiero wówczas można zdawać egzamin, którego pozytywny wynik oznacza uzyskanie uprawnień. Egzaminy są przeprowadzane przez okręgowe izby.
Egzamin składa się z części pisemnej (test ze znajomości Prawa budowlanego, Warunków Technicznych, obowiązujących norm, KPA itd.) i ustnej. Architekt, który otrzymał uprawnienia budowlane musi zapisać się do właściwej izby architektów i opłacać comiesięczną składkę członkowską (jej obecna wysokość to 65 zł). Członkostwo w samorządzie zawodowym jest obowiązkowe dla osób, które chcą samodzielnie wykonywać funkcje techniczne w budownictwie..
Jak ja żałuję, że nie skorzystałem z takiej kompleksowej usługi
Ja właśnie się nad nią zastanawiam.