Nowości

Możemy znaleźć takich architektów, którzy będą zajmowali się tylko projektowaniem domów. Możemy też znaleźć takich, dla których najważniejsze będzie projektowanie wnętrz. A mamy szansę znaleźć także takich, którzy będą mogli się wszystkim zająć w kompleksowy sposób, dzięki czemu sami nie będziemy musieli się niczym martwić.

 

Najpierw projekt domu

 

W pierwszej kolejności powinniśmy zlecić wykonanie projektu domu, tak aby ta najważniejsza bryła była wymyślona. Będziemy mogli powiedzieć ile chcemy pokoi, czy dom ma być parterowy czy piętrowy, a także jak mają być rozmieszczone konkretne pomieszczenia. Im dokładniej opiszemy nasze oczekiwania, tym większa będzie szansa, że dom będzie się prezentował dokładnie tak jak powinien.

 

Co później?

 

Jeśli nie chcemy się sami zajmować aranżacją wnętrz, to w momencie gdy mamy już projekt domu, powinniśmy zlecić wykonanie projektu poszczególnych pomieszczeń. Tego, gdzie co powinno stać, w jaki sposób powinny być urządzone i jak wszystko rozplanować, tak aby cały dom był utrzymany w jednym stylu. Wówczas będziemy mieli pewność, że całość się idealnie ze sobą uzupełnia, a co się z tym wiąże, że wszystko wygląda bardzo przemyślanie i ciekawie.

 

Warto poszukać takich architektów, którzy zajmą się dla nas kompleksowo całą sprawą. Poczynając od zaprojektowania naszego domu, a kończąc na projektowaniu poszczególnych pomieszczeń. Wówczas sami nie będziemy musieli się niczym przejmować, a będziemy mieli pewność, że całość będzie się prezentowała perfekcyjnie.

 

Jak zostać Architektem…

Kończąc architekturę należy podjąć także decyzję, co zamierzamy zrobić z wiedzą, którą zdobyliśmy. Architekt może wykonywać różne prace w obrębie swojego zawodu. Po pierwsze może zająć się typowo projektowaniem budynków, konstrukcji, czy przestrzeni publicznych. Dążąc do wysokiej pozycji zawodowej dobrze jest wybrać jakiś typ budowli (konstrukcji), by stać się ekspertem w projektowaniu na tym polu. Architekt projektując musi zadbać o potrzeby klientów, bezpieczeństwo i komfort użytkowania zaprojektowanej przestrzeni. Poza tym na etapie powstawania obiektu architekt musi aktywnie włączyć się w cały proces. Oznacza to czuwanie nad wykonawcami i sprawdzanie, czy projekt realizowany jest zgodnie z wytycznymi oraz harmonogramem, a także czy materiały używane przez wykonawcę projektu są odpowiednie. Po drugie architekt może skupić się wyłącznie na kreśleniu projektów. To twórcza praca polegająca na tworzeniu planów osiedli, budynków, mostów, itd. Praca zazwyczaj wykonywana jest pod nadzorem bardziej doświadczonych osób. Wymaga ona znajomości programów komputerowych i zasad rysunku. Taka ścieżka kariery dostępna jest już po studiach inżynierskich. Menedżer projektu to kolejna odsłona pracy architekta. Jego praca polega na nadzorowaniu fazy realizacji projektu. Taki architekt podejmuje decyzje dotyczące zmian w projekcie, zmian materiałów, harmonogramu, a czasami nawet budżetu. Aby zostać menedżerem projektu niezbędne jest długoletnie doświadczenie w branży. Architekt krajobrazu to następna specjalizacja, którą może obrać osoba która ukończyła studia na kierunku architektura. Chociaż istnieje osobny kierunek studiów (architektura krajobrazu) nic nie stoi na przeszkodzie by „zwykły” architekt zajął się projektowaniem zewnętrznych przestrzeni takich jak: parki, boiska, aleje spacerowe. W swojej pracy architekt krajobrazu decyduje m.in. o umieszczeniu odpowiednio dobranych roślin, zastosowaniu różnych nawierzchni, oraz ustawieniu tzw. „małej architektury”. Własne biuro architektoniczne, to także jedna z możliwości realizowania osobistej ścieżki kariery. Jednak zamin będzie można rozpocząć pracę jako samodzielny architekt, czy to we własnym biurze, czy u kogoś, należy odbyć staż w istniejącym już biurze architektonicznym oraz zdać egzamin zawodowy i stać się członkiem Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Koszt egzaminu to obecnie 800 zł. Najtrudniejszym etapem dostępu do zawodu architekta wydaje się obecnie być wolne miejsce na stażu lub praktyce w biurze architektonicznym. Chętnych do wykonywania zawodu jest więcej niż ofert praktyk, poza tym często są one nisko płatne lub nawet darmowe, więc przynajmniej dwa lata po studiach (tyle minimum trwa obowiązkowa praktyka) nie można za bardzo liczyć na zarobki pozwalające na samodzielne utrzymywanie się tylko z pracy architekta, choć oczywiście istnieją wyjątki.

2 thoughts on “Kompleksowe usługi

  1. Ludwik pisze:

    Jak ja żałuję, że nie skorzystałem z takiej kompleksowej usługi

  2. Łukasz pisze:

    Ja właśnie się nad nią zastanawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share Article: