Nowości

Możemy powiedzieć ogólnie czego oczekujemy i zostawić architektowi wolną rękę, tak aby zobaczyć, co konkretnie nam on zaproponuje. Jednak możemy też spokojnie usiąść i powiedzieć dokładnie czego oczekujemy, co chcemy mieć, czego kategorycznie nie chcemy u siebie widzieć. Wówczas może się okazać, że łatwiej będzie nam od razu uzyskać taki efekt, jak chcieliśmy.

 

Oni są otwarci na nasze propozycje

 

Wiadomo, że architekci mają swoje pomysły, mają swoje doświadczenia i chcą zrobić wszystko tak, abyśmy byli jak najbardziej zadowoleni. To jednak nie oznacza, że nie są otwarci na nasze propozycje. Oczywiście może się okazać, że to co chcielibyśmy wykonać, nie będzie realne do przeprowadzenia, ale może się też okazać, że przy naniesieniu niewielkich zmian, wszystko będzie możliwe. Dlatego też warto dokładnie i szczegółowo przedstawić nasze oczekiwania, tak aby architekt od razu wiedział, nad czym powinien pracować.

 

Warto wszystko sprawdzić

 

Jeżeli będziemy widzieli wcześniejsze prace danego architekta, to łatwiej będzie nam powiedzieć, w jakim stylu on pracuje. To też pozwoli nam ocenić, na ile sam z siebie będzie spełniał nasze oczekiwania, a na ile powinniśmy mu dokładniej powiedzieć, czego oczekujemy. Dodatkowo warto patrzeć na projekt na różnych etapach, tak aby reagować od razu, gdy nie będzie nam coś pasowało.

 

Architekci mają wiele pomysłów, ale my cały czas mamy szansę mówić im otwarcie o swoich oczekiwaniach, dzięki czemu będziemy brali aktywny udział w projektowaniu.

Jak zostać Architektem…

Podstawą jest dobra uczelnia, która zapewni nie tylko naukę na odpowiednim poziomie, ale także dostęp do praktyk, staży, spotkań z uznanymi autorytetami i praktykami. Wybierając uczelnię należy zwrócić także uwagę na jej innowacyjność, czyli na to jak reaguje na światowe trendy w dziedzinie architektury. Jeżeli obecnie kładziona jest uwaga na zrównoważony rozwój w każdej dziedzinie, również w architekturze, to należy sprawdzić, czy w programie studiów znajdują się przedmioty związane z implementacją nowoczesnych rozwiązań takich jak: wykorzystanie energii odnawialnej (np. projektowanie domów pasywnych), zastosowanie zielonych dachów itd. Trzeba pamiętać o tym, że aby w ogóle dostać się na architekturę należy zdać egzamin wstępny z rysunku. Większość kandydatów uczęszcza na przynajmniej roczny kurs przygotowujący do tych egzaminów. Studia są dwustopniowe: najpierw inżynierskie i potem magisterskie uzupełniające. Więcej o tym jak wyglądają studia na kierunku architektura można znaleźć w dziale „Kierunki studiów” na naszym portalu.

2 thoughts on “O wszystkim trzeba rozmawiać

  1. Kasia pisze:

    Ja zostawiłam całkowicie wolną rękę architektowi

  2. Lidka pisze:

    Ja bym tak nie potrafiła. Musiałabym wiedzieć, że on dokładnie rozumie, czego od niego oczekuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share Article: