Nowości

Architekci mając jakiś pomysł, przede wszystkim go rozrysowują. Oni dobrze wiedzą, co oznacza każda z kresek i co przedstawia ich rysunek. Jednak może się okazać, że nam trudno będzie się w tym wszystkim połapać, dlatego pomocne może się okazać korzystanie z różnych programów, dzięki którym architekci mogą nam zaprezentować swoje pomysły w formie 3d.

 

Warto o to zapytać

 

Jeżeli mamy problemy z wyobrażeniem sobie, jak to wszystko ma wyglądać już po zakończeniu prac, przez co ciągle nie jesteśmy pewni, czy pomysł zaprezentowany przez architekta faktycznie będzie nam odpowiadał, to z pewnością warto poprosić o rzut w specjalnym programie. Wówczas będziemy mogli taki pomysł obejrzeć w formie 3d, dzięki czemu łatwiej będzie nam ocenić, czy to co widzimy nam się podoba, bo będzie to trochę wyglądało tak, jakbyśmy tam stali.

 

Szkice są potrzebne

 

Jednak warto sobie zdawać sprawę z tego, że takie szkice są potrzebne, bo to właśnie dzięki nim, architekt jest w stanie przedstawić swoją koncepcję. Dodatkowo w takich szkicach można jeszcze nanosić poprawki, dzięki czemu mamy pewność, że wszystko będzie się prezentowało dokładnie tak, jak chciał tego architekt i tak, abyśmy my też byli z tego zadowoleni.

 

Koniecznie zobaczmy jakie propozycje się tutaj przed nami otwierają, tak abyśmy mieli pewność, że to co dla siebie wybierzemy, będzie idealnie pasowało do naszego charakteru i sprawi, że dobrze będziemy się czuli w takim miejscu, dzięki czemu chętnie będziemy w nim przebywali.

Jak zostać Architektem…

Aby zostać architektem i projektować należy ukończyć studia na kierunku architektura i urbanistyka na jednej z polskich politechnik. Studia przygotowują do twórczej pracy projektowej – uczą jak kształtować przestrzeń, zaczynając od małych form użytkowych, poprzez budynki o zróżnicowanej funkcji, zespoły urbanistyczne, aż po zagospodarowanie przestrzeni miejskich oraz terenów wiejskich. Studia te są przeznaczone szczególnie dla osób uzdolnionych w zakresie rysunku i plastyki, z predyspozycjami do nauk technicznych.

Egzamin na architekturę jest praktyczno-teoretyczny.

Przygotowując się do niego warto udać się na odpowiedni kurs rysunku. Sam egzamin sprawdza uzdolnienia praktyczne, a więc umiejętności rysunku odręcznego i z wyobraźni przestrzennej. Wreszcie kandydaci przechodzą konkurs - zwykle z matematyki, ale czasem również z języka polskiego i obcego. Samo ukończenie studiów nie daje jednak samodzielności zawodowej. Aby zdobyć uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej należy po pierwsze - mieć ukończone studia wyższe w dziedzinie architektury.

Potem trzeba odbyć 3-letnią praktykę

(1 rok na budowie i 2 lata w pracowni), potwierdzoną w specjalnym dzienniku praktyk wydawanym przez organ samorządu zawodowego (tutaj: Izbę Architektów Rzeczypospolitej Polskiej). Dopiero wówczas można zdawać egzamin, którego pozytywny wynik oznacza uzyskanie uprawnień. Egzaminy są przeprowadzane przez okręgowe izby. Egzamin składa się z części pisemnej (test ze znajomości Prawa budowlanego, Warunków Technicznych, obowiązujących norm, KPA itd.) i ustnej. Architekt, który otrzymał uprawnienia budowlane musi zapisać się do właściwej izby architektów i opłacać comiesięczną składkę członkowską (jej obecna wysokość to 65 zł). Członkostwo w samorządzie zawodowym jest obowiązkowe dla osób, które chcą samodzielnie wykonywać funkcje techniczne w budownictwie..

2 thoughts on “Czy umiemy odczytywać szkice?

  1. Halina pisze:

    Dobrze, że są te programy, bo ja ze szkicu nic nie rozumiałam.

  2. Grzegorz pisze:

    Na takim programie dobrze widać każdy detal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share Article: