Nowości

Architekci mając jakiś pomysł, przede wszystkim go rozrysowują. Oni dobrze wiedzą, co oznacza każda z kresek i co przedstawia ich rysunek. Jednak może się okazać, że nam trudno będzie się w tym wszystkim połapać, dlatego pomocne może się okazać korzystanie z różnych programów, dzięki którym architekci mogą nam zaprezentować swoje pomysły w formie 3d.

 

Warto o to zapytać

 

Jeżeli mamy problemy z wyobrażeniem sobie, jak to wszystko ma wyglądać już po zakończeniu prac, przez co ciągle nie jesteśmy pewni, czy pomysł zaprezentowany przez architekta faktycznie będzie nam odpowiadał, to z pewnością warto poprosić o rzut w specjalnym programie. Wówczas będziemy mogli taki pomysł obejrzeć w formie 3d, dzięki czemu łatwiej będzie nam ocenić, czy to co widzimy nam się podoba, bo będzie to trochę wyglądało tak, jakbyśmy tam stali.

 

Szkice są potrzebne

 

Jednak warto sobie zdawać sprawę z tego, że takie szkice są potrzebne, bo to właśnie dzięki nim, architekt jest w stanie przedstawić swoją koncepcję. Dodatkowo w takich szkicach można jeszcze nanosić poprawki, dzięki czemu mamy pewność, że wszystko będzie się prezentowało dokładnie tak, jak chciał tego architekt i tak, abyśmy my też byli z tego zadowoleni.

 

Koniecznie zobaczmy jakie propozycje się tutaj przed nami otwierają, tak abyśmy mieli pewność, że to co dla siebie wybierzemy, będzie idealnie pasowało do naszego charakteru i sprawi, że dobrze będziemy się czuli w takim miejscu, dzięki czemu chętnie będziemy w nim przebywali.

Jak zostać Architektem…

rchitekt to osoba zaj­mu­jąca się pro­jek­towaniem i wznosze­nie budowli. Architekt jest zawo­dem inter­dyscy­pli­narnym – łączą­cym w sobie różne dziedziny nauki. Wśród architek­tów można wyróżnić urban­istów (architek­tów miast), rural­istów (architek­tów terenów wiejs­kich), architek­tów kra­jo­brazu oraz architek­tów wnętrz(budynków i pomieszczeń). W Polsce według ustawy, praca architekta polega na współt­worze­niu kul­tury przez pro­jek­towanie architek­ton­iczne obiek­tów budowlanych, ich przestrzen­nego otoczenia oraz ich real­iza­cję, na nad­zorze nad pro­ce­sem ich pow­stawa­nia oraz na edukacji architektonicznej. Jaki powinien być architekt? Jakie predys­pozy­cje powinien mieć architekt? Architekt powinien posi­adać uzdol­nienia plas­ty­czne i tech­niczne, wyobraźnie przestrzenną, a także znać mate­ri­ały budowlane oraz sztukę kon­struk­torską. Nie zaszkodzi kreaty­wne, niesz­ablonowe myśle­nie i pomysłowość. W dzisiejszych cza­sach nie do przece­nienia jest dobra obsługa spec­jal­isty­cznych pro­gramów komputerowych. Jak zostać architektem? Żeby zostać architek­tem należy ukończyć stu­dia na kierunku architek­tura i urban­istyka. To jed­nak nie wystar­czy, aby rozpocząć samodzielną pracę. Do uzyska­nia uprawnień architekta budowlanego konieczne jest odby­cie trzylet­nich prak­tyk zawodowych, a także zdanie teo­re­ty­czno – prak­ty­cznego egza­minu na architekta przeprowadzanego przez Okrę­gowe Izbę Architek­tów. Składa się on z części pisem­nej i ust­nej. Ostat­nim krok­iem po zda­niu egza­minu jest zapisanie się do odpowied­niej izby architek­tów i opła­canie comiesięcznej składki – jest to oblig­a­to­ryjne, jeśli architekt chce wykony­wać funkcje tech­niczne w budownictwie. Ile zara­bia architekt? Zarobki architekta różnią się w zależności od stażu pracy oraz pra­co­dawcy. Początku­jący architekt, może liczyć na 1500 – 2000 zł. Śred­nie pod­sta­wowe wyna­grodze­nie architek­tów wynosi ok 5500zł zł. Nato­mi­ast 10% architek­tów przekracza 12000 miesięcznie.

2 thoughts on “Czy umiemy odczytywać szkice?

  1. Halina pisze:

    Dobrze, że są te programy, bo ja ze szkicu nic nie rozumiałam.

  2. Grzegorz pisze:

    Na takim programie dobrze widać każdy detal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share Article: