Nowości

Jeżeli zatrudniamy specjalistów w jakiejś dziedzinie, to chcemy mieć pewność, że oni faktycznie dobrze znają się na tym co robią, a co się z tym wiąże, że będziemy zadowoleni z ich pracy i będziemy ich zachwalać przed znajomymi. Jednak żeby tak było, przed zatrudnieniem takich specjalistów, musimy się o nich jak najwięcej dowiedzieć.

 

Czytajmy opinie

 

Przede wszystkim, jeśli chcemy zatrudnić architekta, to powinniśmy czytać o nim opinie. Czy poprzedni zleceniodawcy byli zadowoleni z jego usług, czy słuchał tego co mają mu do powiedzenia, czy jego pomysły współgrały z tym, co oni sami chcieli osiągnąć. Można pytać wśród znajomych, można opinii szukać w internecie, a im więcej ich uzyskamy, tym z pewnością będziemy mieli większą pewność, co do podejmowanej przez siebie decyzji.

 

Zobaczmy portfolio

 

Architekci często na swoich stronach internetowych, wstawiają zdjęcia z poprzednich zleceń. Warto przejrzeć takie portfolio, bo wówczas będziemy w stanie ocenić, czy dany architekt w ogóle tworzy w naszym stylu, czy może proponuje coś zupełnie odmiennego. Im bogatsze będzie takie portfolio, tym większe doświadczenie będzie miał taki architekt, a co się z tym wiąże, tym większa szansa, że spełni także nasze oczekiwania.

 

Warto poświęcić trochę czasu na znalezienie dla siebie tego odpowiedniego architekta wnętrz, tak abyśmy mieli pewność, że nie tylko zaproponuje nam wnętrza o jakich marzyliśmy, ale też, że nasza współpraca będzie przebiegała w bardzo przyjemny sposób.

Jak zostać Architektem…

Kończąc architekturę należy podjąć także decyzję, co zamierzamy zrobić z wiedzą, którą zdobyliśmy. Architekt może wykonywać różne prace w obrębie swojego zawodu. Po pierwsze może zająć się typowo projektowaniem budynków, konstrukcji, czy przestrzeni publicznych. Dążąc do wysokiej pozycji zawodowej dobrze jest wybrać jakiś typ budowli (konstrukcji), by stać się ekspertem w projektowaniu na tym polu. Architekt projektując musi zadbać o potrzeby klientów, bezpieczeństwo i komfort użytkowania zaprojektowanej przestrzeni. Poza tym na etapie powstawania obiektu architekt musi aktywnie włączyć się w cały proces. Oznacza to czuwanie nad wykonawcami i sprawdzanie, czy projekt realizowany jest zgodnie z wytycznymi oraz harmonogramem, a także czy materiały używane przez wykonawcę projektu są odpowiednie. Po drugie architekt może skupić się wyłącznie na kreśleniu projektów. To twórcza praca polegająca na tworzeniu planów osiedli, budynków, mostów, itd. Praca zazwyczaj wykonywana jest pod nadzorem bardziej doświadczonych osób. Wymaga ona znajomości programów komputerowych i zasad rysunku. Taka ścieżka kariery dostępna jest już po studiach inżynierskich. Menedżer projektu to kolejna odsłona pracy architekta. Jego praca polega na nadzorowaniu fazy realizacji projektu. Taki architekt podejmuje decyzje dotyczące zmian w projekcie, zmian materiałów, harmonogramu, a czasami nawet budżetu. Aby zostać menedżerem projektu niezbędne jest długoletnie doświadczenie w branży. Architekt krajobrazu to następna specjalizacja, którą może obrać osoba która ukończyła studia na kierunku architektura. Chociaż istnieje osobny kierunek studiów (architektura krajobrazu) nic nie stoi na przeszkodzie by „zwykły” architekt zajął się projektowaniem zewnętrznych przestrzeni takich jak: parki, boiska, aleje spacerowe. W swojej pracy architekt krajobrazu decyduje m.in. o umieszczeniu odpowiednio dobranych roślin, zastosowaniu różnych nawierzchni, oraz ustawieniu tzw. „małej architektury”. Własne biuro architektoniczne, to także jedna z możliwości realizowania osobistej ścieżki kariery. Jednak zamin będzie można rozpocząć pracę jako samodzielny architekt, czy to we własnym biurze, czy u kogoś, należy odbyć staż w istniejącym już biurze architektonicznym oraz zdać egzamin zawodowy i stać się członkiem Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Koszt egzaminu to obecnie 800 zł. Najtrudniejszym etapem dostępu do zawodu architekta wydaje się obecnie być wolne miejsce na stażu lub praktyce w biurze architektonicznym. Chętnych do wykonywania zawodu jest więcej niż ofert praktyk, poza tym często są one nisko płatne lub nawet darmowe, więc przynajmniej dwa lata po studiach (tyle minimum trwa obowiązkowa praktyka) nie można za bardzo liczyć na zarobki pozwalające na samodzielne utrzymywanie się tylko z pracy architekta, choć oczywiście istnieją wyjątki.

2 thoughts on “Warto szukać tych najlepszych architektów

  1. Kamil pisze:

    My skorzystaliśmy z architekta poleconego przez znajomych

  2. Krzysztof pisze:

    Ja znowu opierałem się tylko na portfolio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share Article: