Nowości

Trawnik z rolki, zwany też darnią, staje się coraz bardziej popularny. Jest to najszybszy sposób założenia trawnika, bowiem można ułożyć w przeciągu jednego dnia, a co najważniejsze układanie można przeprowadzić przez cały sezon wegetacyjny, nawet bardzo późna jesienią, bo gotowa darń jest bardziej odporna na przymrozki niż kiełkująca trawa.
Darń zakupuje się w rolkach.

Każdy pas ma zazwyczaj wymiary 50 x 200 cm i rozwija się je dosłownie jak dywan. Przy zakupie trawy z rolki musimy zwrócić uwagę na to, czy jest gęsta, bez pustych miejsc, intensywnie i jednolicie zielona. Nie może być w niej chwastów. Powinna mieć dobrze rozwinięty system korzeniowy. Korzenie powinny być białe, żółtawy kolor korzeni może być sygnałem, że trawa zaczyna usychać.

Zakorzenianie trawnika z rolki następuje w ciągu 3 -5 dni. W dobrych warunkach po tygodniu darń nie daje się oderwać. Po ułożonym trawniku można od razu bez obaw chodzić.

Gdy trawnik jest już położony konieczne jest częste podlewanie i nawożenie odpowiednim preparatem, w przeciwnym razie trawa stanie się żółta i szybko wyschnie.

Zalety trawnika z rolki:

  • natychmiastowy efekt
  • szybko nadaje się do użytkowania
  • łatwiejsze założenie na terenach z dużym nachyleniem
  • możliwość zakładania przez cały sezon wegetacyjny

Wady trawy z rolki:

  • większy koszt (20-40 zł/m2)
  • trawa ma uniwersalne przeznaczenie (nie nadaje się do miejsc zacienionych, suchych, intensywnie użytkowanych)
  • ułożenie darni to większa praca niż wysianie nasion, chociaż taką pracę najczęściej zleca się profesjonalnym firmom, jak np. trawa w rolkach producent www.producenttrawy.pl .

Pielęgnacja trawnika z rolki nie jest bardziej skomplikowana od tradycyjnej trawy. Samo założenie trawnika przy pomocy trawy z rolki przebiega jednak dużo łatwiej, szybciej i z efektem, który nigdy nie zawodzi. Jeśli więc zastanawiamy się, czy zdecydować się na trawnik z rolki, czy z wysiewu, to odpowiedź jest tylko jedna. Trawa z rolki to piękna, zielona murawa, którą można się cieszyć już po kilku godzinach.

Jak zostać Architektem…

Jest bardzo niewiele uczelni, gdzie można w ofercie znaleźć trzy podstawowe i główne zarazem kierunki studiów architektonicznych. Kandydat ma do wyboru trzy takie uczelnie publiczne - Politechnikę Białostocką, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu oraz Uniwersytet Zielonogórski. W przypadku uczelni niepublicznych można wybrać albo Sopocką Szkołę Wyższą albo Wyższą Szkołę Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Oczywiście przy przenoszeniu należy wziąć pod uwagę wymagania wstępne przyjęcia na studia, gdyż na kierunki architektura oraz architektura wnętrz wymagane jest przejście wstępnej procedury kwalifikacyjnej związanej ze sprawdzeniem predyspozycji do zawodu (m.in. umiejętności plastycznych). Warto wiedzieć, że w przypadku uczelni publicznych trzy kierunki studiów architektonicznych są rozproszone po różnych wydziałach. Może to również powodować problemy administracyjne w przypadku przenoszenia się na inny kierunek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share Article: