Trawnik z rolki, zwany też darnią, staje się coraz bardziej popularny. Jest to najszybszy sposób założenia trawnika, bowiem można ułożyć w przeciągu jednego dnia, a co najważniejsze układanie można przeprowadzić przez cały sezon wegetacyjny, nawet bardzo późna jesienią, bo gotowa darń jest bardziej odporna na przymrozki niż kiełkująca trawa.
Darń zakupuje się w rolkach.
Każdy pas ma zazwyczaj wymiary 50 x 200 cm i rozwija się je dosłownie jak dywan. Przy zakupie trawy z rolki musimy zwrócić uwagę na to, czy jest gęsta, bez pustych miejsc, intensywnie i jednolicie zielona. Nie może być w niej chwastów. Powinna mieć dobrze rozwinięty system korzeniowy. Korzenie powinny być białe, żółtawy kolor korzeni może być sygnałem, że trawa zaczyna usychać.
Zakorzenianie trawnika z rolki następuje w ciągu 3 -5 dni. W dobrych warunkach po tygodniu darń nie daje się oderwać. Po ułożonym trawniku można od razu bez obaw chodzić.
Gdy trawnik jest już położony konieczne jest częste podlewanie i nawożenie odpowiednim preparatem, w przeciwnym razie trawa stanie się żółta i szybko wyschnie.
Zalety trawnika z rolki:
- natychmiastowy efekt
- szybko nadaje się do użytkowania
- łatwiejsze założenie na terenach z dużym nachyleniem
- możliwość zakładania przez cały sezon wegetacyjny
Wady trawy z rolki:
- większy koszt (20-40 zł/m2)
- trawa ma uniwersalne przeznaczenie (nie nadaje się do miejsc zacienionych, suchych, intensywnie użytkowanych)
- ułożenie darni to większa praca niż wysianie nasion, chociaż taką pracę najczęściej zleca się profesjonalnym firmom
Pielęgnacja trawnika z rolki nie jest bardziej skomplikowana od tradycyjnej trawy. Samo założenie trawnika przy pomocy trawy z rolki przebiega jednak dużo łatwiej, szybciej i z efektem, który nigdy nie zawodzi. Jeśli więc zastanawiamy się, czy zdecydować się na trawnik z rolki, czy z wysiewu, to odpowiedź jest tylko jedna. Trawa z rolki to piękna, zielona murawa, którą można się cieszyć już po kilku godzinach.
rchitekt to osoba zajmująca się projektowaniem i wznoszenie budowli. Architekt jest zawodem interdyscyplinarnym – łączącym w sobie różne dziedziny nauki. Wśród architektów można wyróżnić urbanistów (architektów miast), ruralistów (architektów terenów wiejskich), architektów krajobrazu oraz architektów wnętrz(budynków i pomieszczeń). W Polsce według ustawy, praca architekta polega na współtworzeniu kultury przez projektowanie architektoniczne obiektów budowlanych, ich przestrzennego otoczenia oraz ich realizację, na nadzorze nad procesem ich powstawania oraz na edukacji architektonicznej.
Jaki powinien być architekt? Jakie predyspozycje powinien mieć architekt?
Architekt powinien posiadać uzdolnienia plastyczne i techniczne, wyobraźnie przestrzenną, a także znać materiały budowlane oraz sztukę konstruktorską. Nie zaszkodzi kreatywne, nieszablonowe myślenie i pomysłowość. W dzisiejszych czasach nie do przecenienia jest dobra obsługa specjalistycznych programów komputerowych.
Jak zostać architektem?
Żeby zostać architektem należy ukończyć studia na kierunku architektura i urbanistyka. To jednak nie wystarczy, aby rozpocząć samodzielną pracę. Do uzyskania uprawnień architekta budowlanego konieczne jest odbycie trzyletnich praktyk zawodowych, a także zdanie teoretyczno – praktycznego egzaminu na architekta przeprowadzanego przez Okręgowe Izbę Architektów. Składa się on z części pisemnej i ustnej. Ostatnim krokiem po zdaniu egzaminu jest zapisanie się do odpowiedniej izby architektów i opłacanie comiesięcznej składki – jest to obligatoryjne, jeśli architekt chce wykonywać funkcje techniczne w budownictwie.
Ile zarabia architekt?
Zarobki architekta różnią się w zależności od stażu pracy oraz pracodawcy. Początkujący architekt, może liczyć na 1500 – 2000 zł. Średnie podstawowe wynagrodzenie architektów wynosi ok 5500zł zł. Natomiast 10% architektów przekracza 12000 miesięcznie.